آینه رسانه ها

انتخاب ۶۳ ایده برتر آذربایجان‌غربی برای ورود به مراکز دانش‌بنیان

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری به نقل از ایرنا سرپرست پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی گفت: تاکنون ۴۷۵ ایده در ۲۱ رویداد شتاب این استان موسوم به آذربایجان /روشا/ مطرح شده و سه ایده برتر هر رویداد شامل 63 مورد برای ورود به مراکز دانش‌بنیان انتخاب شده‌است.

علی محمدنیکبخت روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این ایده‌ها توسط یک‌هزار و ۷۹۶ نفر که در رویدادهای شتاب آذربایجان/روشا/ شرکت کرده‌اند، مطرح شده است.

وی ادامه داد: بسته‌بندی تکی نقل، تکثیر و پروش آرتمیا در پساب شهری و تامین آب دریاچه ارومیه، کمربند هوشمند بارداری، دستگاه کاهنده مصرف سوخت خودرو و دستگاه تست عکس‌العمل از جمله ایده‌های مطرح‌شده است.

وی بیان کرد: ایده‌های سیستم هدایت نابینایان، کلکتور خورشیدی، دم‌نوش‌خانه سنتی و سفره‌خانه از دیگر ایده‌هایی است که در رویدادهای شتاب آذربایجان مطرح شد.

سرپرست پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی اظهار داشت: تاکنون رویداد شتاب آذربایجان /روشا/ در شهرستان‌های ارومیه، میاندوآب، مهاباد، خوی و بوکان برگزار شده است.

نیکبخت افزود: ایجاد شبکه استارت‌آپ در آذربایجان‌غربی با عنوان رویداد شتاب آذربایجان /روشا/ از اسفند سال ۱۳۹۵ آغاز و در سال ۱۳۹۶ نخستین دوره آن برگزار شد.

وی با اشاره به عناوین کل طرح‌های شرکت‌کننده در رویدادهای شتاب، ادامه داد: کارآفرینی در ۲۰۰ دقیقه با موضوع طبیعی و محیط زیست با تاکید بر دریاچه ارومیه، رویداد تجارت و بازرگانی خارجی، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های شهری، کارآفرینی در ۵۴ ساعت، کارآفرینی با تاکید خاص بر کشاورزی و صنایع پتروشیمی و کارآفرینی با تاکید بر فناوری‌های نرم، هنر و صنایع فرهنگی از موضوع‌های رویدادهای برگزار شده در آذربایجان‌غربی است.

وی اعلام کرد: توجه به اینترنت اشیا، مسئله‌های فرهنگی و گردشگری، ورزشی، اشتغال و اقتصاد خلاق دیگر موضوعاتی به شمار می‌رود که برنامه رویداد شتاب آذربایجان/روشا/ در مورد آنها برگزار شده‌است.

وی گفت: منظور از واژه شتاب در این رویداد به معنای شناسایی و توانمندسازی ایده‌های برتر بوده و هدف ما از اجرای این برنامه‌ها توجه به ایده‌پردازی است.

استارت‌آپ ‌ویکند /Startup Weekend/ یک رویداد آموزشی تجربی در سراسر دنیاست که در سه روز متوالی (در انتهای هفته) برگزار می‌شود.

در این برنامه شرکت‌کنندگان پرانگیزه‌ای مثل برنامه‌نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارت‌آپ، بازاریاب‌ها و طراحان گرافیک گردهم می‌آیند تا طی ۵۴ ساعت ایده‌هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده‌ای را اجرا کند.

در استارت‌آپ‌ویکند ایده‌های زیادی مطرح می‌شود اما در این برنامه تنها «اجرا» اهمیت فراوان دارد؛ در این برنامه شرکت‌کنندگان همگی در یک فضای مشترک قرار می‌گیرند و با کمک مربیان خبره که از میان کارآفرینان موفق انتخاب شده‌اند، ایده‌ها را به کسب و کار تبدیل می‌کنند.

در پایان برنامه تیم‌ها طرح‌های خود را به هیاتی از داوران که از میان جامعه سرمایه‌گذار و استادان دانشگاهی و کارآفرینان هستند، ارائه می‌کنند.

پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی با هدف بسترسازی برای تولید ثروت از طریق علم و فناوری تاسیس شده است و به عنوان یکی از ارکان مهم شکل‌گیری و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان تلاش می‌کند تا با استفاده از موقعیت ممتاز همجواری با سه کشور آسیایی و اروپایی و دارا بودن هفت مرز رسمی در سطح کشور به حمایت همه‌جانبه از شرکت‌های مبتنی بر دانایی و خلاقیت و جذب سرمایه‌گذار بپردازد.

این پارک در تلاش است تا زمینه تجاری‌سازی و بازاریابی ایده‌های نوآورانه و فناورانه را فراهم کند و نقش کلیدی در یاری رساندن به حضور فعال این شرکت‌ها در سطوح ملی و بین‌المللی داشته باشد.